Kredyt pod zastaw domu ? warunki i dokumenty

Kredyt pod zastaw domu ? warunki i dokumenty

Dom jest często wybieranym zabezpieczeniem różnego rodzaju kredytów i pożyczek. Osoby potrzebujące szybkich pieniędzy mogą wybrać zarówno kredyt pod zastaw domu w banku, jak i zdecydować się na oferty pozabankowe na znacznie bardziej przystępnych warunkach, lecz z wyższymi kosztami.

Zarówno kredyty, jak i pożyczki pod zastaw domu, rezydencji, pensjonatu oraz innych nieruchomości teraz są najczęściej udzielanymi wtedy, gdy klient potrzebuje wyższego wsparcia finansowego. Nieruchomość stanowi bardzo dobre zabezpieczenie dla instytucji, niemniej nie każdą z nich można uzyskać potrzebną gotówkę w satysfakcjonującej wysokości.

Pożyczka czy kredyt pod zastaw domu?

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kredyt pod zastaw w banku ? koszty są wtedy dość niskie, ale wymagana jest adekwatna zdolność kredytowa. Oznacza ona stałe zarobki, dobrą historię kredytowania, brak wysokich zobowiązań ? wtedy można wnioskować o kredyt pod zastaw domu, również tego planowanego do zakupu.

Gdy z określonych powodów kredyt nie może zostać udzielony, w takim przypadku dostępna jest pożyczka pod zastaw domu. Instytucje pozabankowe nie mają tak bardzo restrykcyjnych wymogów i udzielają pożyczek nieomal każdej osobie posiadającej nieruchomość. Niestety, trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami obsługi pożyczki ? oprocentowaniem, prowizją, opłatami dodatkowymi.

Jakie dokumenty są wymagane?

Aby uzyskać pożyczkę lub kredyt pod zastaw domu lub innej nieruchomości, należy dostarczyć potwierdzające jego własność dokumenty.

Są to w szczególności:

  • aktualny odpis księgi wieczystej,
  • aktualny wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • akt notarialny nabycia nieruchomości,
  • aktualny wypis z rejestru gruntów i mapka poglądowa nieruchomości,
  • zaświadczenie o liczbie osób zameldowanych w domu

Dodatkowo instytucje mogą zażyczyć sobie innych dokumentów. W przypadku ubiegania się o pożyczkę przez internet, należy dołączyć zdjęcia domu wraz z otoczeniem, informacje na temat swojej sytuacji finansowej i inne wskazane. Także może być konieczne umówienie się z rzeczoznawcą na wycenę.

Niektóre instytucje nie udzielają pożyczek pod zastaw nieruchomości w złym stanie technicznym czy w gorszej lokalizacji lub też mogą je udzielić, ale uzyska się niższą niż wnioskowana kwotę pożyczki pod zastaw.

Jeżeli chce się zaciągnąć kredyt pod zastaw domu, warto zatem przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać tę dopasowaną, pamiętając, żeby przed sygnowaniem umowy zawsze dokładnie ją przeczytać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge