Kredyt pod zastaw ? co można zastawić?

Kredyt pod zastaw ? co można zastawić?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia przy braniu kredytów i pożyczek jest zastaw. Po kredyt pod zastaw klienci mogą pójść przede wszystkim do instytucji pozabankowych, ale również udzielają je banki ? mowa wtedy o kredytach hipotecznych, których zabezpieczeniem jest nabywana nieruchomość.

Często jednak termin ?kredyt pod zastaw? używany jest zamiennie i określa się nim nie tylko zastaw ruchomości, co jest prawidłowym jego znaczeniem, ale również zastaw nieruchomości ? mieszkań, domów, działek. Dlatego często w ofertach można spotkać się z terminem pożyczek lub kredytów pod zabezpieczenie, na przykład mieszkania czy domu.

Kredyt pod zastaw nieruchomości, ale nie wszystkich

Najczęściej kredyty udzielane są pod zastaw nieruchomości. Dla instytucji udzielającej kredyt pod zastaw jest to najbardziej pożądana metoda zabezpieczenia wierzytelności. Mieszkania, domy czy działki to podstawowe nieruchomości, na które można wziąć prezentowany kredyt.

Niemniej należy pamiętać o tym, że nie na wszystko możliwe jest uzyskanie koniecznej sumy pieniędzy. Niekiedy związane jest to z dodatkowymi obostrzeniami, przykładowo z lokalizacją nieruchomości ? pod zastaw przyjmowane mogą być tylko te, które znajdują się w dużych miastach lub w ich bliskości albo w miastach mających charakter powiatowy czy w miejscowościach turystycznych.

Dodatkowo pozytywna decyzja o udzieleniu kredytu pod zastaw jest udzielana po wzięciu pod uwagę jej oszacowanej wartości. Jeżeli będzie ona zbyt niska, nie pokryje wymaganej wartości zabezpieczenia. Należy ponadto pamiętać, że kredytu nie otrzymuje się na całą wartość nieruchomości ? zwykle to maksymalnie 60% jej wartości, dlatego przy mieszkaniu wartym 200 tysięcy złotych, kredyt będzie opiewał na około 80 tysięcy złotych.

Zastawisz także w lombardzie

Jak zostało wspomniane na wstępie, pod zastaw czy zabezpieczenie można nie tylko przekazać nieruchomości, ale również różnego rodzaju ruchomości. Instytucje specjalizujące się w takich kredytach mogą przyjąć od klienta samochód ? osobowy, dostawczy, czasem ciężarowy lub motocykl. Również w tym sektorze działają lombardy, skupiając się raczej na mniej wartościowych ruchomościach. W lombardach można zastawić biżuterię, złoto, diamenty, sprzęt RTV i AGD, telefony czy komputery, a także rowery i inne łatwo zbywalne przedmioty.

Podsumowując, jeżeli chce się wziąć kredyt pod zastaw, wówczas zabezpieczeniem mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Decydującą kwestią jest spełnienie przez nie wymagań instytucji udzielającej kredyt.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge