Jak wziąć kredyt pod zastaw mieszkania?

Jak wziąć kredyt pod zastaw mieszkania?

W sytuacjach, w których potrzebna jest większa gotówka, potrzebne jest zabezpieczenie kredytu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wtedy kredyt pod zastaw mieszkania, który udzielany jest obecnie przez wiele instytucji bankowych i pozabankowych na terenie całego kraju.

Dla kogo kredyt pod zastaw mieszkania?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyty pod zastaw mieszkania są udzielane osobom, które dysponują nieruchomością taką jak mieszkanie lub chcą ją zakupić. Aby móc uzyskać potrzebną sumę, należy posiadać akt własności nieruchomości ? nie można wziąć go na nieruchomość już objętą hipoteką lub ustanowić hipotekę na instytucję, która jest wtedy jej prawnym właścicielem. W przypadku współwłasności drugi właściciel nieruchomości także musi wyrazić zgodę na wzięcie kredytu. Nie musi on jednocześnie podpisywać umowy kredytowej z kredytobiorcą, wtedy staje się tak zwanym dawcą zabezpieczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli kredytobiorca nie będzie regularnie spłacał zobowiązania, wtedy zabezpieczenie, czyli nieruchomość może być zajęte w całości. Jeżeli kredyt ma być zaciągnięty przez małżonków połączonych wspólnotą małżeńską, wtedy oboje są wtedy kredytobiorcami oraz oczywiście dawcami zabezpieczenia.

Każda instytucja ma nieco inne warunki udzielania kredytów pod zastaw mieszkań, dlatego najlepiej skontaktować się z jej przedstawicielami, którzy będą mogli dokładnie przedstawić wszystkie informacje, sprawdzić, czy mieszkanie może być zabezpieczeniem (czy ma odpowiednią do tego wartość, jak jest zlokalizowane, czy jego sytuacja prawna na to pozwala).

Pożyczka pod zastaw mieszkania ? w banku czy poza bankiem?

Po pieniądze pod zastaw mieszkania można pójść zarówno do banków, jak i do instytucji pozabankowych ? wtedy jest to kredyt pod zastaw mieszkania (tylko banki mogą zgodnie z przepisami udzielać kredytów, ale zwyczajowo stosuje się obie nazwy ? zarówno kredyty, jak i pożyczki). Także często jest ona określana jako prywatna kredyt pod zastaw mieszkania.

W przypadku banków należy spełnić bardziej restrykcyjne wymagania, z czego wymagane jest stałe zatrudnienie, brak negatywnych wpisów w BIK i zbyt wysokich obciążeń finansowych. Atutem są niskie koszty kredytowania i długi okres ? nawet 30 lat. Natomiast warunkiem udzielenia pożyczki przez instytucje pozabankowe jest tylko posiadanie nieruchomości. Minusem jest dość wysokie oprocentowanie i krótszy czas okresu pożyczki.

Dlatego jeżeli planuje się kredyt pod zastaw mieszkania, należy dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać dopasowaną, pamiętając, że zabezpieczenie kredytu nieruchomością zawsze wiąże się z ryzykiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

2 komentarze

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge