Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw?

Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw?

Dokumentem potwierdzającym zaciągnięcie pożyczki z zabezpieczeniem nieruchomością, na przykład domem, mieszkaniem czy działką jest umowa pożyczki pod zastaw. To dokument zawierający wszystkie informacje na temat przedmiotu pożyczki i jej kwoty, a także stron podpisujących umowę.

Przed sygnowaniem dokumentu zawsze trzeba go dokładnie przeczytać. Umowa pożyczki pod zastaw powinna być przekazana klientowi wcześniej, aby mógł on się z nią zapoznać. Wiele instytucji daje także klientom do wglądu wzory pożyczek pod zastaw. Następnie w większości przypadków formalności dopełniane są u notariusza.

Umowa pożyczki pod zastaw ? podstawowe informacje

W umowie pożyczki pod zastaw powinny znaleźć się w szczególności informacje określające kolejno dzień zawarcia pożyczki oraz strony ? pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę, kwoty pożyczki oraz czasu jej przekazania do pożyczkobiorcy, termin, oprocentowanie pożyczki oraz całkowitą kwotę z należnymi kosztami oraz przedmiotu zastawy. Także w umowie wyznacza się informacje dotyczące sytuacji, w której pożyczkobiorca nie dokona terminowej spłaty zobowiązania. Warto pamiętać, że w przypadkach spraw nieuregulowanych w umowie bezpośrednio mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Zabezpieczenia w umowie pożyczki pod zastaw

Zwykle umowa pożyczki pod zastaw może mieć dwie formy zabezpieczenia ? pierwsza z nich to ustanowienie hipoteki na nieruchomości poprzez wpis w IV dziale księgi wieczystej. To najczęstsza forma zabezpieczenia, która daje instytucji pierwszeństwo przy ubieganiu się o zaspokojenie wierzytelności, jeżeli pożyczkobiorca nie będzie spłacał zobowiązań. Druga to umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie ? wtedy przedmiot zabezpieczenia nadal jest w posiadaniu pożyczkobiorcy, ale jeżeli zadłużenie nie będzie spłacone, wtedy pożyczkodawca dochodzi swoich praw w postępowaniu egzekucyjnym.

Zanim umowa pożyczki pod zastaw zostanie podpisana

Zarówno wtedy, gdy chce się zawrzeć umowę o kredyt pod zastaw w banku, jak i pożyczkę w instytucji pozabankowej, należy skrupulatnie przeanalizować, czy rzeczywiście jest ona dobrym posunięciem. Potencjalny klient zawsze powinien zadać sobie pytanie, czy konkretne pieniądze są potrzebne i czy będzie mógł spłacić zobowiązanie bez komplikacji ? to szczególnie istotne dla pożyczek pozabankowych, które udzielane są osobom nawet bez zdolności kredytowej.

Zawsze przed sygnowaniem umowa pożyczki pod zastaw powinna być dokładnie przeczytana przez pożyczkobiorcę. Niestety, często brak znajomości jej zapisów lub jej podpisanie bez zastanowienia jest powodem niemałych problemów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw?, 8.0 out of 10 based on 1 rating

There are no comments yet, add one below.

Leave a Reply


Name (required)

Email (required)

Website

CommentLuv badge